Tenis je sport gentlemanů

To se říkalo v minulosti, ale pojí se to i se současností. Stačí se podívat například na Rogera Federera, který se vyhýbá skandálům a žije spořádaně i přesto, že je to největší tenisová megastar současnosti. Dnes se podíváme na historii tohoto bílého sportu, jak se tenisu také přezdívá. Jeho původ je pro mnohé sporný, nicméně se má za to, že pochází z Francie, kde se ve 12. století hrálo způsobem, že se jisté koule zasahovaly rukou.
kurt ve Wimbledonu
V podstatě za to svým způsobem může také francouzský král Ludvík X. Ten hrál tzv. jeu de paume, což se dá volně přeložit jako hra s dlaněmi. Později se to přejmenovalo na tzv. skutečný tenis. Ludvík X. byl také první, kdo nechal postavit kryté tenisové kurty v moderním stylu. Ludvíku X. zrovna nesedělo, když se muselo hrát venku, prostě to neměl rád a tak udělal pro tenis tohle, což se nyní jeví jako svým způsobem prorocké na tehdejší dobu.
Je také zajímavé, že tento francouzský král je považovaný za vůbec prvního tenistu světa. Hned po něm následoval další francouzský panovník, tentokrát se stal nadšencem do tenisu král Charles V. Doposavad se však u této hry nepoužívaly rakety, to začalo až v šestnáctém století. A také se v této době začal masově užívat výraz tenis. Odvodil se z termínu tenez, což ve francouzštině znamená něco jako vzít zásah či obdržet.
Tenis začal být populární hlavně tedy ve Francii a pak také i v Anglii. V průběhu let tenis modernizoval. Například v roce 1913 vznikla ITF neboli Mezinárodní tenisová federace. Ještě předtím však byly založeny čtyři grandslamové turnaje, což je Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open. Když už byl tenis na moderní bázi, tak si získal nespočetné množství fanoušků, tedy v té hlavní éře, což byla doba, když hrál Pete Sampras, Ivan Lendl, Petr Korda, Andre Agassi či Jana Novotná, Martina Navrátilová, Steffi Graf a mnoho jiných.
Nejvíce ceněny jsou výhry na grandslamech. Mezi muži kraluje momentálně už zmíněný Roger Federer, který má 20 těchto titulů. Na záda mu dýchá Rafael Nadal, jenž má o jeden titul méně. Třetí je zatím Novak Djokovič s 16 vavříny. U žen je to trochu podobné. S 24 grandslamy kraluje Margaret Court. Tu může překonat nejspíš už jen jedna jediná hráčka na okruhu WTA, což je Američanka Serena Williamsová, která jich má 23, čili k vyrovnání jí chybí jeden.
raketa na antuce
Když se vrátíme k fenoménu hráčů, tak za největšího například antukáře všech dob, je považován právě Španěl Rafael Nadal, zvaný familiárně Rafa. U žen se v singlu, co se týká fenoménu skloňují jen tři jména, a to Martina Navrátilová, Steffi Graf a Serena Williamsová.