Když si chcete pořídit nějaký člun, musíte se rozhodnout, jaký to vůbec bude typ. Existuje totiž tak obrovské množství plavidel, že je poměrně složité si z nich vybrat jeden konkrétní. Proto byste si měli zvolit počáteční podmínky toho, co vlastně chcete. Každá situace a potřeby jsou o něco jiné, a proto bude nesmírně vhodné určit si to, co bude v dané situaci nejvhodnější. Právě proto není tedy od věci položit si následující otázky:

motor

  • Jak často chcete člun využívat?
  • Jste nároční na pevnost trupu nebo vám stačí i nafukovací?
  • Chcete pohon pádly, plachtami nebo třeba motorem?
  • Pro kolik osob by mělo být plavidlo dimenzováno?

Jak vidíte, otázek není zrovna málo, které by bylo třeba vyřešit ještě předtím, než se pustíte do nákupu. O to více, když se rozhodnete pořídit si člun a k němu vhodný lodní motor. Ten musí splňovat určité nároky, a to nikoliv jenom na výkon. Optimalizovat byste měli i spotřebu paliva, neboť větší nádrž si můžete dovolit jenom u většího plavidla, nikoliv u nafukovacího člunu.

lodní motor

Proč zvolit lodní motor?

Při úvaze, kdy se budete rozhodovat mezi motorem nebo pádly, určitě berte v potaz i to, kolik lidí se bude v člunu vozit. Pokud to budete převážně sami, případně ve dvojici, pak není třeba uvažovat až tak o přídavném agregátu. Na druhou stranu, pokud máte větší nároky na rychlost pohybu nebo třeba na dostupnost člunu, pak není od věci zvolit i třeba agregát. Jak proto vidíte, není vůbec jednoduché zvolit takový pohon, pokud se v této oblasti příliš neorientujete. Přece jenom každá situace vyžaduje něco jiného, a proto je nejlepší, když můžete učinit kompromis a pořídit si oboje. V takovém případě budete mít tu výhodu, že v každé situaci budete moci zvolit ten druh pohonu, který budete vyžadovat. A jestli to budou pádla nebo motor, to už bude spočívat skutečně jenom na konkrétní situaci.

Ohodnoťte příspěvek