Pohybujte se na lodě bez jediného problému

Když si chcete pořídit nějaký člun, musíte se rozhodnout, jaký to vůbec bude typ. Existuje totiž tak obrovské množství plavidel, že je poměrně složité si z nich vybrat jeden konkrétní. Proto byste si měli zvolit počáteční podmínky toho, co vlastně chcete. Každá situace a potřeby jsou o něco jiné, a proto bude nesmírně vhodné určit si to, co bude v dané situaci nejvhodnější. Právě proto není tedy od věci položit si následující otázky:

motor

  • Jak často chcete člun využívat?
  • Jste nároční na pevnost trupu nebo vám stačí i nafukovací?
  • Chcete pohon pádly, plachtami nebo třeba motorem?
  • Pro kolik osob by mělo být plavidlo dimenzováno?

Jak vidíte, otázek není zrovna málo, které by bylo třeba vyřešit ještě předtím, než se pustíte do nákupu. O to více, když se rozhodnete pořídit si člun a k němu vhodný lodní motor. Ten musí splňovat určité nároky, a to nikoliv jenom na výkon. Optimalizovat byste měli i spotřebu paliva, neboť větší nádrž si můžete dovolit jenom u většího plavidla, nikoliv u nafukovacího člunu.

lodní motor

Proč zvolit lodní motor?

Při úvaze, kdy se budete rozhodovat mezi motorem nebo pádly, určitě berte v potaz i to, kolik lidí se bude v člunu vozit. Pokud to budete převážně sami, případně ve dvojici, pak není třeba uvažovat až tak o přídavném agregátu. Na druhou stranu, pokud máte větší nároky na rychlost pohybu nebo třeba na dostupnost člunu, pak není od věci zvolit i třeba agregát. Jak proto vidíte, není vůbec jednoduché zvolit takový pohon, pokud se v této oblasti příliš neorientujete. Přece jenom každá situace vyžaduje něco jiného, a proto je nejlepší, když můžete učinit kompromis a pořídit si oboje. V takovém případě budete mít tu výhodu, že v každé situaci budete moci zvolit ten druh pohonu, který budete vyžadovat. A jestli to budou pádla nebo motor, to už bude spočívat skutečně jenom na konkrétní situaci.