Jsou hypotéky bez registru skutečně výhodné?


Nejprve si pojďme říci, co to vlastně hypotéka je. Jedná se o typ půjčky, konkrétně o účelový úvěr, určený na koupi předem dané nemovitosti. Jeho cílem je pomoci lidem, kteří zrovna v tu chvíli nemají dostatek finančních prostředků, aby si mohli pořídit vlastní bydlení.graf vývoje hypotéky

Je jich mnoho druhů, které ač se neliší v základní funkci, mají odlišnost v tom, jaké mají podmínky schválení. Mezi těmi populárnějšími najdeme, například hypotéky bez registru Hypotéka bez registru. Jejich zvláštností je to, že pro to, aby byla žadateli schválena, není onen žadatel prověřován v registru dlužníků.

Registr dlužníků je seznam, kde jsou uvedeni ti, kteří mají nebo v minulosti měli nějaký dluh. Může to být například půjčka, kterou neplatí, ale i jiné. Ač se tam člověk může dostat velmi snadno, například tím, že se o pár dní opozdí s platbou za energie, a výmaz není po zaplacení veškerých dluhů automatický, je takový žadatel přesto považován za rizikového a za potenciálního neplatiče. To samozřejmě neplatí jen u hypotéky, ale u kterékoliv půjčky.

U výše zmíněného typu to však neplatí. Zde je vyžadován pouze doklad o měsíčním příjmu a o zaměstnání, tedy poslední výplatní páska a pracovní smlouva. Takto se firmy snaží snížit riziko, které jim z poskytování hypotéky za takovýchto podmínek plyne.džínová kapsa s penězi

Dalším způsobem, jak ono riziko snižují, avšak které již není tak propagované, je fakt, že úroky jsou zde vyšší, stejně jako poplatky. Za jednoho řádně platícího klienta tak mají vcelku víc peněz, než u kteréhokoliv jiného druhu.

Proč tedy mají takovou klientelu, i když jsou jejich poplatky a úroky vyšší oproti jiným? Z jednoduchého důvodu. Pro některé lidi je to totiž jediný typ hypotéky, na který mohou dosáhnout. Jinak si o svém vlastním bydlení mohou nechat zdát, a to i v případě, že se do registru nedostali vlastní vinou.