Instantní pohoda

Nezáleží na tom, zda již máte nějaké zkušenosti s chovem akvarijních rybek nebo nikoliv. Stačí dodržet pár základních zásad a vaše nové akvárium se vám bohatě odmění. Vašemu bytu dodá příjemnou atmosféru a zaujme každou návštěvu, zvláště tu dětskou.

rybka a korály
5 rad pro začátečníky

       I.            Kupte dostatečně velké akvárium
Vyhněte se malým akváriím nebo designovým kulatým a oválným variantám. Akvárium by mělo mít objem alespoň 60 litrů. Nahoře být zakryté krytem se zabudovaným LED osvětlením a stát na podstavci nebo stolku, který unese jeho váhu. Nezapomeňte, že 1 litr vody váží 1 kilogram!
    II.            Základní výbava
Na dno nedávejte kamínky, které jste si přivezli z dovolené v Chorvatsku, ale kupte pytel substrátu přímo pro akvaristiku. Drť by měla být jemná a neobsahovat vápenec.
kočka u akvária
Každé akvárium musí mít filtr. Na něm rozhodně nešetřete, protože vám ušetří spoustu práce do budoucna s ošetřováním akvária. Dejte si pozor, aby odpovídal velikosti objemu vody.
Kromě filtru kupte termostat, protože ideální teplotu vody, je potřeba udržovat konstantní a to v průměru mezi 24 a 25 °C. Výjimkou je období rozmnožování nebo pěstování některý druhů rostlin.
 III.            Rostlinky
Každý správný akvarista vám řekne, že v akváriu musí být živé rostlinky nikoliv ty umělé. Nejen, že přidávají na věrohodnosti, ale hlavně vytvářejí přirozené prostředí pro rybky. Na druhou stranu je s nimi práce jako se samotnými rybkami, takže pokud opravu nemáte čas, pak sáhněte pro co nejvěrnějších plastových imitacích.
 malé akvárium s rostlinou
IV.           
Rybičky
Zde je rada jednoduchá. Kupujte rybičky v prodejně, kde jsou ochotni vám poradit. Řada krásných rybiček je vhodných pro začátečníky. Třeba neonky, zebřičky, čichavci, skaláry a různé typy sumečků. Také je nutné poradit se a správně zvolit počet rybek dle velikosti akvária. Drobné rybky kupujte v hejnech alespoň po 10 kusech.
     V.            Umístění akvária
Máte-li možnost, umístěte akvárium do klidové části obývacího pokoje. Jednak proto, že bude pro každého, kdo k vám přijde do bytu snadno dosažitelné a zároveň vás nebude ze spaní rušit zvuk filtru, který v akváriu nevypínáme. Také je důležité umístit ho mimo přímé světlo, pak vám bude zarůstat řasami jen minimálně. Do klidného rohu ho umístěte kvůli rybičkám, ať jsou vystaveny, co nejmenšímu ruchu.