Inflace, stovky a roky

Není to ani tak dávno, co se na českém internetu spustil unikátní projekt Zonky, který poskytuje platformu investorům pro P2P půjčky, kdy lidé sepíší, na co půjčku chtějí, domluví si s portálem úroky apod. a svou nabídku posléze dají na „trh“ pro investory, kteří si jej vybrat můžou anebo nemusí. Nelze ani tak spekulovat o tom, že je to jeden ze způsobů, jak si pár stovek vydělat a možná to může být i sranda, avšak jedná se zde o menší problém – výdělky za rok jsou prostě příliš malé a peníze nemají tu samou hodnotu po neurčitou dobu.
žluté mince

Hodnota se pohybuje

Řekněme, že investujete 5 000 korun, což je maximální částka, pokud nejste superinvestor či podobný výmysl. A protože chcete pořádný úrok, ale zase žádný zbytečný risk, dáte je na zlatý střed, to znamená zúročení někde kolem 15 % a větší jistotu, že se vám peníze vůbec vrátí. Každý rok tedy budete mít 15 % z částky 5 000 korun, což dělá nějakých 750 korun ročně. Celá půjčka je rozložená na splátky do 6 let. To znamená, že za šest let si přijdeme alespoň na průměrný zisk. Ale to je za šest let. Za takovou dobu se může stát spousta věcí, které logicky nemůžeme předvídat, ale stanou se. Například neustále rostoucí inflace. Tedy hodnota vložených peněz a očekávány zisk v tom roce vložní nebude zas takové terno za šest let, pokud inflace poroste nadále.
dárek v ruce

Jak tedy investovat

Nejlepší by bylo mít co největší úrok a půjčku splacenou do pár let, víc už se to nevyplatí. A pokud bychom se bavili o měsíčním výdělku, který se vyrovná platu v práci, alespoň tedy minimální mzdě, museli bychom investovat něco málo kolem 5 milionů korun, aby měsíční výdělek byl „vyžitelný“. Za předpokladu tedy, že těch pět miliónů máme, bychom se možná měli přece jen porozhlédnout po něčem lukrativnějším. Ale pokud chcete jen tak experimentovat a vidět alespoň malý výdělek, tak můžete i P2P zkusit.